Dobry i tani polski hosting Hekko
Kup kurs w Stefa Kursów z linku i otrzymaj 30 zł = 3000 pkt Premium
Chcesz otrzymać kupony na Aliexpress 19 dolarów (dla nowego użytkownika 4 kupony) lub podaj kod w podsumowania koszyka INJFWAPD?
Zwrot z zakupów ze sklepach internetowych (Allegro, MediaMarkt, Aliexpress itp.) sprawdź procent
Nie masz jeszcze konta w Revolut? Załóż i ciesz się dobrym przewalutowaniem i nie tylko
Inwestuj na Mintos wpłać 500 euro i otrzymaj bonus 10 euro - bonus wyższy wraz z wpłatą.
10
Bezpośrednie połączenie dwóch komputerów na przykładzie Windows: 7, Vista, XP
25 komentarzy · Artykuł autorstwa RaVns, kategoria Windows
Ilość odsłon wpisu: 308 053
Przedstawię możliwość połączenia dwóch komputerów za pomocą kabla skrosowanego, czyli takiego typowego podłączanego do karty sieciowej.
Nawigacja po stronie:
Co potrzebujemy?
1. Jak to zrobić?
2. Określenie lokalizacji sieci
3. Konfiguracja adresów IP, Maski, DNS
4. Udostępnienie plików na komputerze
5. Jakie dokładnie pliki i foldery udostępnia nasz komputer?
6. Grupa robocza i wykonanie połączenia z drugim komputerem
Maszyny będą mogły udostępniać sobie łącze internetowe (kolejna część porady) i pliki (foldery, dyski). Nie istotne jest jaki posiadasz zainstalowany system operacyjny czy Windows 98, XP, Vista, 7 (Seven), ponieważ dostęp do poszczególnych parametrów konfiguracji jest podobny, a jeśli nawet inny to w sposób intuicyjny łatwo zauważyć podobieństwa.
Ta porada wykonywana była na systemach z Microsoft Windows 7, MS Windows Vista oraz MS Windows XP. Dwa pierwsze są coraz częściej wszechobecne w naszym życiu, co może być bardziej przydatne. Natomiast nie stanowi problemu zastosowanie tej porady przy połączeniu ze sobą komputerów np. Windows 7 z Windows XP.
Po co łączyć kablem komputery?
Komputery łączyć ze sobą możemy w różnym celu np.:
- aby podłączyć dwa komputery stacjonarne albo komputer stacjonarny z laptopem w celu zgrania dużych ilości plików – w końcu przy standardowej szybkości przesyłu 100 Mb/sek (czyli ok. 10 – 12 Mega Bajtów na sekundę) prześlemy coś szybciej niżeli przykładowo za pomocą bezprzewodowej sieci WiFi 802.11b/g (czyli ok. 2,5 – 4 Mega Bajtów na sekundę), która w większej mierze króluje na wyposażeniu laptopów;
- aby nie wkładać kilkakrotnie Pen-drive-a, czy podpinać dysku zewnętrznego, kiedy mamy do przesłania duże ilości danych;
- może na stałe udzielenia łącza internetowego, czy plików komputerowi w pokoju obok (często w sieciach osiedlowych za podłączenie kolejnego komputera należy płacić dodatkowy rachunek). Wadą tego jest non stop włączony komputer z dostępem do Internetu;
- może po prostu granie przez sieć itp.
Co potrzebujemy?
Kabel Ethernet (zazwyczaj jest to skrętka nieekranowana – UTP) zakończony z obydwu stron wtykiem RJ45 (ośmino żyłowy) jak na poniższym rysunku:
Dodatkowo kabel ten powinien być z przeplotem (ang. crossover cable), choć nowsze urządzenia sieciowe powinny poradzić sobie z kablem bez przeplotu (wykonując automatyczny przeplot).
Kabel z przeplotem wykorzystywany jest w przypadku łączenia dwóch takich samych urządzeń np. komputer z komputerem, router z routerem itd. Kabel bez przeplotu stosujemy w każdym innym przypadku.
Dla zainteresowanych: kabel UTP z przeplotem to taki, który posiada na jednym z końców inny porządek par przewodów (bez przeplotu – na dwóch końcówkach te same kolejności przewodów).
Tak, więc jeden koniec kabla ma kolejność przewodów: biało-pomarańczowy, pomarańczowy, biało-zielony, niebieski, biało-niebieski, zielony, biało-brązowy, brązowy. A druga końcówka (inaczej): biało-zielony, zielony, biało-pomarańczowy, niebieski, biało-niebieski, pomarańczowy, biało-brązowy, brązowy.
Kolejność ta ma miejsce dla kabla w sieciach Ethernet o standardzie 10 i 100 Mb/s – wysyłanie i odbieranie na przewodach 1 i 2 oraz 3 i 6 (czyli dwie pary), bo jedno urządzenie wysyła dane poprzez przewody 1 i 2 to drugie musi także odebrać dane na 1 i 2. w Sieciach 1000 Mb/s dochodzi dodatkowo da zamiany przewodów: 4 z 7 oraz 5 z 8.
Taki kabel można samemu wykonać posiadając kabel UTP oraz zaciskarkę, odpowiednio odizolować, ustawić i przyciąć przewody, a następnie zacisnąć końcówki RJ45.
A wracając do tematu potrzeba trochę czasu i skupienia na wykonanie połączenia.
Jak połączyć ze sobą dwa komputery (laptopy)?
Jak to zrobić?
1. Na początku wykonujemy czynność podłączenia jednej końcówki kabla do pierwszego komputera (laptopa), a drugą do drugiego komputera (laptopa) wciskając w złącze RJ45 (jest ono szersze od podobnego do niego wejścia telefonicznego).
2. W Windows 7 oraz Vista mogą nam się ukazać okna z zapytaniem o lokalizację sieciową (zrzuty poniżej), w której wybieramy np. Dom, jeśli ta nam odpowiada.
Kolejno po pomyślnym określeniu ustawień sieci klikamy link Wyświetl lub zmień ustawienia sieci i udostępniania w Centrum sieci i udostępniania i klikamy Zamknij.
Okno, które nam się ukazało minimalizujemy, aby za chwilę do niego powrócić.
Zrzut 1. Okno Określ lokalizację sieci (Windows 7).
Zrzut 2. Okno Określ lokalizację sieci (2) (Windows 7).
Zrzut 3. Okno Centrum sieci i udostępniania (Windows 7).
Zrzut 4. Okno Określ lokalizację sieci (Windows Vista).
Zrzut 5. Okno Określ lokalizację sieci (2) (Windows Vista).
Zrzut 6. Okno Centrum sieci i udostępniania (Windows Vista).
3. Następnie musimy odpowiednio skonfigurować adresy IP, tak aby komputery „miały ze sobą kontakt”.
W zależności jaki posiadamy system operacyjny krok 3.1. zastosujmy na jednym komputerze, po czym powtórzymy dla drugiego. Przykładowe zrzuty ekranu znajdują się poniżej.
3.1. Dla Windows 7 i Vista:
Powracamy do zminimalizowanego okna Centrum sieci i udostępniania lub gdy go nie mamy otwartego przechodzimy w tym celu do menu Start >> Panel sterowania >> Sieć i Internet >> Centrum sieci i udostępniania. Następnie naciskamy kontrolkę Zarządzaj połączeniami sieciowymi (to w Windows Vista a w Win7 Zmień ustawienia karty sieciowej).
Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranym połączeniu i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Właściwości. Powinniśmy znaleźć się w zakładce Sieć, teraz z listy wyszukujemy Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) i klikamy dwukrotnie, aby otworzyć okno Właściwości (lub klikamy raz na powyższą nazwę protokołu i wybieramy przycisk właściwości).
Zaznaczamy pole sekcji Użyj następującego adresu IP, aby ręcznie nadać numer/adres IP (czyli unikalne nazwy po których maszyny mogą się rozpoznać), maskę podsieci, ewentualnie preferowany serwer DNS (do współdzielenia Internetu).
3.1. Dla Windows XP:
Przechodzimy w tym celu do menu Start >> Panel sterowania >> Połączenia Sieciowe.
Klikamy prawym przyciskiem myszy na wybranym połączeniu i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Właściwości. Powinniśmy znaleźć się w zakładce Ogólne, teraz z listy wyszukujemy Protokół internetowy (TCP/IP) i klikamy dwukrotnie, aby otworzyć okno Właściwości (lub klikamy raz na powyższą nazwę protokołu i wybieramy przycisk właściwości).
Zaznaczamy pole sekcji Użyj następującego adresu IP, aby ręcznie nadać numer/adres IP (czyli unikalne nazwy po których maszyny mogą się rozpoznać), maskę podsieci, ewentualnie preferowany serwer DNS (do współdzielenia Internetu).
3.2. Wspólnie dla Windows 7, Vista i XP:
Czynność tą wykonujemy na pierwszym komputerze i kolejno na drugim – wpisując w pola:
- Adres IP (ang. Internet Protocol) – stanowi identyfikator komputera w sieci. Nie może się powtarzać i musi być unikalny dla każdej jednostki.
Przypisujemy przykładowo adres:
192.168.0.1 – pierwszemu komputerowi,
192.168.0.2 – drugiemu.Zasada jest prosta, każdy kolejny komputer, który chce z nim współdzielić dane, czy Internet musi uzyskać numer inny niż wpisany w pierwszej maszynie. Zwyczajowo pierwszej maszynie nadaje się najniższy numer z przedziału 0-255 (dot. czwartej/ostatniej liczby), a kolejnym maszynom wyższe. Możliwe adresy dla sieci prywatnych klasy C to od 192.168.0.0 – 192.168.255.255.
- Maska podsieci – zostawiamy wpis, który zaproponował system operacyjny, czyli 255.255.255.0.,
- W sekcji Użyj następujących adresów serwerów DNS podajemy:
Preferowany serwer DNS – wpisując 194.204.152.34.
Na koniec klikamy OK, znów OK.
Po wykonaniu tych kroków na obydwu komputerach możemy przejść do udostępnienia plików.
Zrzut 7 i 8. Przykładowy wygląd ustawień w oknie Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) dla komputera pierwszego, który zarazem będzie udzielał łącze internetowe (tu Windows 7).
Zrzut 9. Przykładowy wygląd ustawień w oknie Protokół internetowy w wersji 4 (TCP/IPv4) dla komputera drugiego (tu Windows Vista).
Zrzut 10. Przykładowy wygląd ustawień w oknie Protokół internetowy (TCP/IP) dla komputera drugiego (tu Windows XP).
4. W tym kroku zajmiemy się opcją udostępniania plików, aby komputery były w stanie wymieniać między sobą dane.
W zależności jaki posiadamy system operacyjny wykonajmy poniższe kroki (4.1.) dla jednego i drugiego komputera.
4.1. Dla Windows 7:
W oknie Centrum sieci i udostępniania po lewej stronie okna wybieramy Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania po czym sprawdzamy w wyświetlonym oknie w zakładce (Dom lub praca – jako obecny profil) czy mamy włączone: odnajdywanie sieci, udostępnianie plików i udostępnianie chronione hasłem lub jeśli także chcemy ewentualne udostępnianie folderu publicznego, drukarki >> Zapisujemy zmiany.
4.1. Dla Windows Vista:
W oknie Centrum sieci i udostępniania, szukamy sekcji Udostępnianie i odnajdywanie i sprawdzamy czy mamy włączone odnajdywanie sieci, udostępnianie plików i udostępnianie chronione hasłem lub ewentualne udostępnianie folderu publicznego, drukarki >> Zapisujemy zmiany.
4.1. Dla Windows XP:
Otwieramy ponownie Właściwości połączeń z menu Start >> Panel sterowania >> Połączenia Sieciowe. W zakładce Ogólne na poniższej liście powinniśmy mieć zaznaczone Udostępnianie plików i drukarek.
Jeśli chcemy wiedzieć czy i w jakim stanie posiadamy połączenie z innym komputerem możemy zaznaczyć obydwie opcje na samym dole okna: Pokazuj ikonę podczas połączenia oraz Informuj o ograniczonym stanie połączenia.
Na koniec klikamy OK.
4.2. Dla Windows 7 i Vista:
Możemy pozostawić otwarte okno Centrum sieci i udostępniania.
Teraz wchodzimy w menu Start >> Komputer (Mój komputer) >> klikamy prawym przyciskiem myszy np. na dysk C (udostępnianie można zastosować dla pojedynczego folderu, dysku itd. Tak naprawdę udostępnianie zasobów całego dysku czy partycji jest nie zalecane ze względów bezpieczeństwa) >> z menu kontekstowego wybieramy Udostępnij/Udostępnianie >> Udostępnianie zaawansowane >> zaznaczamy Udostępnij ten folder (ewentualnie nadajemy nazwę udziału i określamy liczbę użytkowników korzystających z naszego komputera) >> kolejno przycisk Uprawnienia >> tutaj możemy ustalić komu i jakim kontom dajemy dostęp zakładając, że wybieramy nazwę naszego konta lub Wszyscy (lub wcześniej włączamy konto gościa) >> wybieramy teraz Uprawnienia udostępniania plików poprzez zaznaczenie Pełna kontrola (czyli ktoś będzie miał możliwość odczytać, zmienić lub usunąć nasze pliki) lub pojedynczych uprawnień >> na koniec zapisujemy dokonane zmiany klikając Zastosuj, OK >> Zastosuj, OK >> Zamknij.
Teraz przy ikonie dysku czy folderu przez nas udostępnionego powinna pokazać się mała ikonka oznaczająca udostępnienie tego elementu (ale niekoniecznie).
4.2. Dla Windows XP:
Wchodzimy w menu Start >> Mój komputer >> klikamy prawym przyciskiem myszy np. na dysk C (udostępnianie można zastosować dla pojedynczego folderu, dysku itd. Tak naprawdę udostępnianie zasobów całego dysku czy partycji jest nie zalecane ze względów bezpieczeństwa) >> z menu kontekstowego wybieramy Właściwości >> zakładkę Udostępnianie >> w sekcji Udostępnianie sieci i bezpieczeństwo >> teraz zaznaczamy Udostępnij ten folder w sieci i możemy podać krótką nazwę (nie dla dysku) lub pozostawić proponowaną >> możemy także opcję Zezwól użytkownikom sieciowym na zmianę plików (czyli oprócz odczytu plików ktoś będzie mógł je edytować lub usuwać | lub wcześniej włączamy konto gościa) >> na koniec klikamy Zastosuj >> OK.
Metoda ta pozwala na udostępniane plików w łatwy i szybki sposób, aby mieć dostęp do zaawansowanych opcji musimy uruchomić pewną opcję. W tym celu otwieramy dowolny folder >> z paska menu wybieramy Narzędzia >> Opcje Folderów >> zakładka Widok >> i w sekcji Zaawansowane Ustawienia odznaczamy opcję Użyj prostego udostępniania (Zalecane) >> Zastosuj >> OK.
Teraz wygląd okna Udostępnianie powinien posiadać podobne opcje jak w opisie punktu 4.2. dla Windows 7 i Vista.
5. Jeśli chcemy sprawdzić jakie dokładnie pliki i foldery udostępnia nasz komputer, musimy poczynić poniższe kroki.
W zależności jaki posiadamy system operacyjny wykonajmy poniższe kroki (5.1.) dla jednego i drugiego komputera.
5.1. Dla Windows 7:
Wchodzimy w menu Start >> Komputer >> w lewej części okna wyszukujemy i klikamy Sieć >> a teraz wybieramy nazwę komputera >> i powinniśmy widzieć udostępnione elementy.
Albo wchodzimy w menu Start >> Panel Sterowania >> Sieć i Internet >> Wyświetl komputery i urządzenia sieciowe.
Zrzut 11. Okno Sieć pierwszej maszyny (tu Windows 7).
Zrzut 12. Okno Sieć – elementy udostępnione pierwszej maszyny (tu Windows 7).
5.1. Dla Windows Vista:
W Centrum sieci i udostępniania na dole okna >> kliknij Pokaż wszystkie pliki i foldery, które obecnie udostępniam >> i powinniśmy widzieć udostępnione elementy.
Albo wejdź w menu Start >> Sieć >> i kliknij ikonę komputera.
Zrzut 13. Okno Centrum sieci i udostępniania (Windows Vista).
Zrzut 14. Okno Sieć – elementy udostępnione drugiej maszyny (tu Windows Vista).
5.1. Dla Windows XP:
Wchodzimy w menu Start >> Mój Komputer >> w lewej części okna wyszukujemy i klikamy Dokumenty udostępnione >> Sieć >> i powinniśmy widzieć udostępnione elementy.
Albo wchodzimy w menu Start >> Miejsca sieciowe >> w lewej części okna wyszukujemy i klikamy Wyświetl komputery grupy roboczej i tam wybieramy nasz komputer.
6. W ostatnim punkcie porady sprawdzamy i próbujemy odczytać, pobrać, czy zapisać pliki przez sieć na komputerze, z którym połączyliśmy się kablem. Sprawdzamy także, czy nasze komputery pracują w tej samej Grupie roboczej, a móc w łatwy sposób wymieniać dane.
W zależności jaki posiadamy system operacyjny wykonajmy poniższe kroki (6.1. oraz 6.2.) dla jednego i drugiego komputera.
Przejdziemy teraz do sprawdzenia nazwy naszej Grupy Roboczej, w przypadku różnic ustawmy nazwy na takie same.
6.1. Dla Windows 7 i Vista.
Wchodzimy w menu Start >> klikamy prawym klawiszem na Komputer >> z menu kontekstowego wybieramy Właściwości >> w obszarze Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej porównujemy nazwę grupy roboczej z drugim komputerem i jeśli jest inna >> klikamy na Zmień ustawienia >> będąc w zakładce Nazwa komputera klikamy Zmień… >> w oknie dialogowym Zmiany nazwy komputera/domeny w obszarze Członkostwo kliknij opcję Grupa robocza >> i wprowadź nazwę już istniejącej lub utwórz nową np. WORKGROUP >> a następnie kliknij przycisk OK >> zaczekaj chwilę i OK >> aby zastosować zmiany zresetuj komputer – OK >> Zamknij >> Uruchom ponownie teraz.
Zrzut 15. Okna ustawień Grupy Roboczej (tu Windows 7).
6.1. Dla Windows XP:
Wchodzimy w menu Start >> klikamy prawym klawiszem na Mój Komputer >> z menu kontekstowego wybieramy Właściwości >> w zakładce Nazwa komputera porównujemy nazwę grupy roboczej z drugim komputerem i jeśli jest inna >> klikamy na Zmień… >> w oknie dialogowym Zmiany nazwy komputera w obszarze Członkostwo kliknij opcję Grupa robocza >> i wprowadź nazwę już istniejącej lub utwórz nową np. WORKGROUP >> a następnie kliknij przycisk OK >> zaczekaj chwilę i OK >> aby zastosować zmiany zresetuj komputer – OK >> Tak.
Zrzut 16. Okna ustawień Grupy Roboczej (tu Windows XP).
Na koniec sprawdzamy i próbujemy odczytać, pobrać, czy zapisać pliki przez sieć na komputerze.
6.2. Dla Windows 7:
Wchodzimy w menu Start >> Komputer >> w lewej części okna wyszukujemy i klikamy Sieć >> a teraz wybieramy nazwę komputera, do którego chcemy mieć dostęp >> jeśli zaznaczoną mamy opcję udostępnianie chronione hasłem musimy podać nazwę i hasło użytkownika, do którego chcemy się połączyć, po chwili widzimy jego udostępnione elementy.
Albo wchodzimy w menu Start >> Panel Sterowania >> Sieć i Internet >> Wyświetl komputery i urządzenia sieciowe.
6.2. Dla Windows Vista:
Wejdź w menu Start >> Sieć >> i kliknij ikonę komputera, do którego chcemy mieć dostęp >> jeśli zaznaczoną mamy opcję udostępnianie chronione hasłem musimy podać nazwę i hasło użytkownika, do którego chcemy się połączyć, po chwili widzimy jego udostępnione elementy.
6.2. Dla Windows XP:
Wchodzimy w menu Start >> Miejsca sieciowe >> w lewej części okna wyszukujemy i klikamy Wyświetl komputery grupy roboczej i tam wybieramy nazwę komputera, do którego chcemy mieć dostęp >> jeśli zaznaczoną mamy opcję udostępnianie chronione hasłem (dostęp na hasło) musimy podać nazwę i hasło użytkownika, do którego chcemy się połączyć po chwili widzimy jego udostępnione elementy.
Zrzut 17. Przykładowe łączenie się drugiego komputera z pierwszym (tu Windows Vista) .
Tym sposobem, gdy chcemy pobrać pliki mając Windows XP (Vista) z Windows 7 nie ma najmniejszego problemu. Wybieramy z miejsca sieciowego nawę odpowiedniego komputera, podajemy nazwę i użytkownika i po chwili możemy pobierać jego pliki, czy zapisywać swoje. To wszystko jest zależne od tego, czy określiliśmy dostęp na hasło, do jakiego konta się łączymy, jakie mu przyznaliśmy prawa.
Ciąg dalszy nastąpi – dotyczący problemów z połączeniem i udostępnianiem połączenia internetowego…
Bezpośrednie połączenie dwóch komputerów na przykładzie Windows: 7, Vista, XP,Tagi: adres IP · bezpośrednie połączenie komputerów windows 7 · Centrum sieci i udostępniania · jak połączyć ze sobą dwa komputery · maska podsieci · połączenie 2 komputerów kablem ethernet · połączenie dwóch komputerów w sieć · połączenie dwóch komputerów w windows · połączenie komputera z laptopem · połączenie komputerów kablem · połączenie komputerów kablem sieciowym · połączenie komputerów przez lan · połączenie komputerów windows 7 vista · połączenie komputerów windows 7 vista xp · preferowany serwer DNS · RJ45 · skrętka · skrętka nieekranowana · TCP/IP · udostępnianie plików · UTP · Windows 7 · Windows Vista · Windows XP · łączenie dwóch komputerów · łączenie dwóch komputerów przy użyciu kabla skrzyżowanego
Podobne wpisy:
Starszy post << Konfiguracja poczty e-mail w systemie Android
Piotr · 10 marca 2015 z 20:15
Ło matko! To już „ręczne” przerzucenie 1 TB danych jakimś 4GB pendrivem „na raty” zabierze mniej mitręgi i energii i mieszania.
Pomijam już ponowne ustawienie komputera i łącza internetowego, które i bez takich działań zwykle trudno skonfigurować – nawet po zwykłym rozłączeniu – bez długotrwałego resetowania.
To ma sens może przy konieczności dużego – i ciągłego – transferu danych np warunkach firmy. No ale tam to robi się inaczej.
Na użytek domowy, z takimi pojemnościami pecetów taki bajer to absurd…
Macko25 · 6 marca 2015 z 14:27
Ufff przeczytałem, teraz biore się do roboty. Długie ale dobrze, że tak dokładnie, bo jesli chodzi o kompy to nie łapałem nigdy wszystkiego w locie
on · 20 kwietnia 2014 z 10:17
Bardzo dobry poradnik, wieli plus za skrupulatność
norbert · 13 kwietnia 2013 z 18:36
Dziekuje jestem bardzo wdzieczny
polaczylem ze soba
xp home edition
xp profesional
7 pro
adrian · 23 marca 2013 z 14:41
super. Wielkie dzieki !!
Andrzej · 15 lutego 2013 z 15:09
Robię wszystko jak w poradniku. Wyłączyłem nawet antywiry żeby nie blokowały, a i tak ciągle ten sam problem „sieć niezidentyfikowana”
Przemek · 3 września 2012 z 19:54
Dziękuje adminowi bardzo przydatny poradnik opisane wszystko czarne na białym nawet amator by sobie poradził
Komentarz Admina RaVns · 14 grudnia 2012 z 21:31
Taki jest mój cel, bardzo się cieszę
Adam · 14 lipca 2012 z 20:05
witam, mam problem, zrobiłem tak jak na poradniku, wszystko cacy, udostępniłem polączenie z internetem, przez jakiś czas to działało, ale od wczoraj już nie udostępnia mi internetu a wszystko jest nby wporządku.
pawel · 8 maja 2012 z 11:51
Drogi Adminie, jak usuwasz posta z czyims pytaniem, wypadalo by cokolwiek odpisac, moze pytanie bylo za trudne, nie odpowiadasz juz, nie masz czasu, nie zadajesz sie z amatorami, czy cokolwiek innego, a poza tym kto inny z forumowiczow moglby udzielic mi odpowiedzi
Komentarz Admina RaVns · 8 maja 2012 z 14:57
Mam rozumieć, że poprzedni post należy do ciebie. Drogi Pawle nikt nie usuwa twojego pytania, po prostu włączona jest opcja filtrowania, aby nie było spamów. Po odczytaniu wiadomości przeze mnie wszystkie je zatwierdzam. Jak założysz kiedyś stronę zobaczysz jak potrafi bot śmiecić bez zabezpieczeń
Pawel · 8 maja 2012 z 10:44
Witam. Czy mozna udostepnic folder nie wszystkim w sieci (WSZYSCY) tylko np. danemu jednemu komputerowi?
Jak klikam na udostepnianie zaawansowane/uprawnienia/dodaj/lokalizacja to nie ma tam drugiego komputera i nie moge wybrac tam uzytkownika, mimo, ze oba komputery sie widza w SIEC, moge na oba wejsc i kopiowac pliki.
Systemy to W7 i Vista
czy da sie recznie dodac uzytkownika?
czy nie powinny byc oba kompy do wyboru w LOKALIZACJA?
Komentarz Admina RaVns · 8 maja 2012 z 15:14
Witam.
Odpowiadając na pytanie nie jestem w tym ekspertem.
Gdy system ma włączona usługę dostęp chroniony hasłem. To aby zalogować się na drugi komputer np. należy podać jego nazwę użytkownika i hasło, które używa.
Powinno się uruchomić konto gościa, jeśli chce się też dostać do innego komputera.
Pawel · 9 maja 2012 z 11:06
Dziekuje za odp.
Niestety nie dziala. Zalozylem taki sam profil, poustawialem czy z haslem, czy bez i tez nie dziala. Odpuszczam sobie ten temat.
wp · 24 kwietnia 2012 z 21:55
te wszystkie ustawienia będą miały jakiś wpływ jesli w gniazdko podepnę z powrotem kabel od internetu?
Komentarz Admina RaVns · 24 kwietnia 2012 z 22:20
Jeśli wpisze Pan poszczególne ustawienia dla swojego komputera żeby się połączyć z innym to podpinając później Internet może on nie działać.
Należałoby wtedy przywrócić ustawienia domyślne, pozyskiwania automatycznego IP, bo zakładam, że ma Pan „kablówkę”, czy router.
Tak na prawdę tam gdzie jest punkt 3.2 jest ustawienie protokołu internetowego IP tam należałoby zaznaczyć z powrotem „Uzyskaj adres IP automatycznie” i po chwili podpięty Internet wróci.
Jeśli natomiast ma Pan w tym miejscu już podane jakieś dane z np. kablówki, czy innego operatora to należy je będzie ponownie wpisać, aby mieć swój Internet z powrotem.
Sądzę, że nie powinien Pan nic sobie „zepsuć”, patrząc tylko co się kasuje a co wpisuje.
wp · 25 kwietnia 2012 z 14:53
dzięki:)
Karolina · 26 stycznia 2012 z 21:57
Bardzo dobrze napisane i serdecznie podziękowania
Mam jednak mały kłopot, po połączeniu windows xp z windows7 – ten pierwszy widzi komputer drugiego jednak po próbie otworzenia pliku wyrzuca mi komunikat o braku przyznanego dostępu. Sprawdziłam ustawienia w ws7 i dostęp powinni posiadać wszyscy w pełnym zakresie… Czy mogę prosić o podpowiedź ?
Komentarz Admina RaVns · 26 stycznia 2012 z 22:18
Bardzo proszę i mam nadzieję, że się przydało
Możliwe, że w tym Win7 należałoby jakikolwiek folder czy plik udostępnić, bo może nie ma niczego, więc nie pozwala wejść.
Możliwe, że należy sprawdzić, czy na pewno jest włączone udostępnianie plików w Panel sterowania\Sieć i Internet\Centrum sieci i udostępniania\Zaawansowane ustawienia udostępniania.
Może łącząc się z tym komputerem powinno podać się nazwę, hasło danego użytkownika Win7 albo utworzyć konto Gość lub w ogóle łączone komputery, żeby były w tej samej domenie. Może wyłączyć udostępnianie chronione hasłem lub sprawdzić inne opcje.
Czasem może warto zresetować te komputery ponownie lub trochę zaczekać aż się połączą.
Postaraj się Karolino także jeszcze prześledzić poszczególne punkty może akurat coś ominęłaś – mam nadzieję, że coś pomoże
Darek · 7 października 2011 z 10:51
Niestety – u mnie nie działa win xp i win 7 kabel kross. Kompy się pingują, zapory powyłączane, grupa robocza taka sama. Brak kompów w otoczeniach sieciowych , przy wyszukiwaniu po ip.
Proszę o pomoc
Komentarz Admina RaVns · 7 października 2011 z 21:10
Darku sprawdź jeszcze kolejne etapy tej porady może akurat zapomniałeś coś wpisać, jakiejś usługi czy funkcji uruchomić.
Czy jak jest napisane w pkt. 4.1 masz włączone odnajdywanie/wykrywanie sieci?
Pewne jest, że po wykonywaniu jakiśkolwiek czynności zmiany grupy, czy numeru IP należy niekiedy tzw. pozyskać nowy numer IP/ czy kliknąć Diagnozuj, wyciągnąć wtyczkę RJ-45 i włożyć, zresetować system – to może pomóc. Należy też zaczekać (nawet ok. 15 min.) np. po uruchomieniu wykrywania sieci, aby komputery z innych systemów Windows mogły wykryć i udostępnić pliki i foldery – jak podaje Microsoft.
Wypisuję inne rzeczy, które warto abyś sprawdził (pauza to nowa myśl):
- Gdy masz antywirusa Kaspersky:
Moje miejsca sieciowe >> Właściwości >> Połączenie lokalne >> Właściwości >> Kaspersky Anti-Virus NDIS Filter.
- Wyłączyć antywirusa, dezaktywując wcześniej różne usługi zabezpieczeń, firewall – może dla próby odinstalować na chwilę.
- Wyłącznie zapory systemowej.
- Panel Sterowania >> System Zabezpieczeń >> Narzędzia administracyjne >> Zarządzanie komputerem >> wyłączenie Usługi Antywirusa.
- Jeśli komputer, którego szukamy jest aktywny, możemy spróbować opcji:
XP: >> Start >> Znajdź >> Komputer. Wystarczy podać nazwę komputera i rozpocząć przeszukiwanie.
Czy w Win 7: wpisz w wierszu adresu eksploratora Windows adres \\nazwa_komputera lub \\ip_komputera
- Win7: Panel sterowania >> Sieć i Internet >> Centrum sieci i udostępniania >> Zaawansowane ustawienia udostępniania – czy tam włączone jest odnajdywanie sieci, udostępnianie plików i drukarek?
Win XP: Tutaj też podobnie: Panel Sterowania >> Sieć >> Właściwości na danym połączeniu >> Udostępnianie plików i drukarek.
Warto też się upewnić czy usługa „Przeglądarka komputera” jest włączona:
Panel Sterowania >> Narzędzia administracyjne >> Usługi >> na liście odnajdź usługę Przeglądarka komputera >> wybierz jej Właściwości >> i polecenie Uruchom. Warto jeszcze ustawić tryb uruchomienia usługi na „Automatyczny”.
- Czy jest w ogóle dostęp do grupy roboczej, czy można tam wejść?
- W Narzędziach Administracyjnych Win 7 sprawdzić:
Panel Sterowania >> System Zabezpieczeń >> Narzędzia administracyjne >> Zasady zabezpieczeń lokalnych >>
Zasady lokalne >> Podpisywanie praw użytkownika >> i Odmowa dostępu do tego komputera z sieci.
Niżej … >> Uzyskiwanie dostępu do tego komputera z sieci.
- Win XP Home: plik scesp4i.exe (nie podmieniać biblioteki esent.dll)
ftp://ftp.microsoft.com/bussys/winnt/winnt-public/tools/scm/
- Sprawdzenie i połączenie się jeszcze z innym komputerem
- Może wirusy są problem i konieczna będzie reinstalacja systemu.
Napisz czy udało się rozwiązać problem i co nim było. Pozdrawiam
L · 30 września 2011 z 11:34
Przejrzyście i profesjonalnie, a przede wszystkim przydatnie dla mnie ;] Coraz rzadszy sposób połączenia, ale czasem niezbędny. Dziękuję za artykuł ;]
Komentarz Admina RaVns · 1 października 2011 z 08:36
D. · 11 sierpnia 2011 z 14:08
Super poradnik! Naprawdę prosto wytłumaczone; bardzo mi pomógł, szczególnie, że informatyk ze mnie nijaki.
Komentarz Admina RaVns · 12 sierpnia 2011 z 08:41
Bardzo się cieszę, że porada jest pomocna