RaVns Blog | Webmastering, xHTML, CSS, PHP, MySQL, SEO/SEM, Windows i inne

Dobry i tani polski hosting Hekko

Kup kurs w Stefa Kursów z linku i otrzymaj 30 zł = 3000 pkt Premium

Chcesz otrzymać kupony na Aliexpress 19 dolarów (dla nowego użytkownika 4 kupony) lub podaj kod w podsumowania koszyka INJFWAPD?

Zwrot z zakupów ze sklepach internetowych (Allegro, MediaMarkt, Aliexpress itp.) sprawdź procent

Nie masz jeszcze konta w Revolut? Załóż i ciesz się dobrym przewalutowaniem i nie tylko

Inwestuj na Mintos wpłać 500 euro i otrzymaj bonus 10 euro - bonus wyższy wraz z wpłatą.

lis/13

25

Aktualizacja Sony Xperia SP (C5303) z Android 4.1.1 do 4.1.2 (Jelly Bean)

Aktualizacja Sony Xperia SP (C5303) z Android 4.1.1 do 4.1.2 (Jelly Bean)

Aktualizacja Sony Xperia SP (C5303) z Android 4.1.1 do 4.1.2 (Jelly Bean) – pojawiła się już pod koniec września 2013 r. w wersji Android co prawda nadal Jelly Bean, ale zawsze to coś. Oprogramowanie nosi nazwę 12.0.A.2.254 poprzednie 12.0.A.1.257. Jeśli jeszcze nie dokonałeś aktualizacji zawsze dobrze ją wykonać. W tym przypadku nie ma jakiś spektakularnych nowości głównie są to poprawki wydajnościowe i optymalizacyjne. Ciekawe to np. zmniejszenie zasobożerności sprzętowej, usprawnione Google Play, Mapy Google oraz rozpoznawanie mowy w trybie offline, poprawiona klawiatura, automatyczne dostosowywanie widgetów, usprawniony pasek powiadomień z dostępnością do większej liczby ikon (Wi-Fi, Bluetooth, dane komórkowe, Podświetlenie, GPS, Hotspot…).

Chciałem jeszcze wspomnieć, że „w oddali” widać już zbliżającą się wersję 4.3 (jeszcze nadal Jelly Bean) przewidywaną na koniec roku 2013 (informacje ze strony producenta), lecz „na horyzoncie” pojawia się również zapowiedź czekoladowo-batonowej najnowszej wersji systemu Android 4.4 KitKat. Co jakby nie myśleć cieszy :)

Aktualizacja Sony Xperia SP do 4.1.2 (Jelly Bean) – poniżej zamieszczam skrótowe informacje dotyczące jej przebiegu.
Wstępnie warto powiedzieć, że była ona bez inwazyjna tzn., dane będące w pamięci wewnętrznej smartphone-a w tym zdjęcia, filmy, pliki i inne aplikacje zostały zachowane w sposób nienaruszony (mimo to należy mieć na uwadze, że mogą wystąpić różne nieoczekiwane problemy dlatego najlepiej jest zadbać o bezpieczeństwo ważnych danych). Aktualizacja była wykonywana na telefonie Sony Xperia SP C5303 z systemem Android 4.1.1 przy użyciu systemu Windows 8 64-bitowego, ale z zapewne powodzeniem można ją przeprowadzić na poprzednich wersjach Windows.

 • Na początku warto wejść w opcje synchronizacji (co to jest) jeśli zapisujemy kontakty nie lokalnie w telefonie a w Google, tak samo kalendarz, zdjęcia, Gmail itp. Aby to zrobić wchodzimy w Ustawienia >> na dole wybrać konto Google >> wybrać nazwę swojego e-maila >> i wykonać odpowiednie aktualizacje.
 • Jeśli chcemy zachować kopię zapasową kontaktów, rejestru połączeń, zakładek, SMS/MMS, ustawień skrótów, alarmów, słownika, list itp. skorzystajmy z MyBackup. lub samych samych SMSów np. za pomocą SMS Backup & Restore (Rites Sahu) – w prosty sposób można je zapisać do XML (co zresztą można odczytać np. w Excelu i wielu innych). I zapisać to wszystko na karcie SD.
 • Warto jeszcze wykonać kopię zapasową zdjęć i innych plików pamięci wewnętrznej. Z karty SD danie nie powinny być naruszone. Jeśli ktoś użytkuje program pocztowy np. K-9 Mail można wyeksportować listę ustawień i kont do pliku w ustawieniach programu. Większość aplikacji pozwala zapisywać konfigurację ustawień.
 • Sprawdzamy, czy poziom baterii jest powyżej 50% oraz wymagane wolne miejsce na dysku to minimum 5 GB – inaczej w żadnym z tych wypadków aktualizacja nie przepuści nas dalej. Pobierany plik aktualizacji wynosi coś koło 2GB. Więc dostęp do Internetu jest wymagany.
 • Jeśli nie chcemy, aby na wstępie ktoś nam przeszkadzał, wylogujmy telefon z sieci komórkowej – przytrzymujemy przycisk od prawej (blokady tel.) tak długo aż wyskoczy okienko >> tam wybieramy Tryb samolotowy >> telefon nie jest już dostępny dla dzwoniących (nie działa Bluetooth, WiFi…).
 • Podłączamy kablem USB telefon z komputerem. Z moich testów wynika, że najlepiej podłączyć w przypadku PC do USB z tyłu obudowy nie do przedniego panelu USB, bez korzystania z przedłużacza USB – i oryginalnym kablem Sony albo dedykowanym. W innym przypadku może dojść do przerwania instalacji, ale kłopotów z nią.
  W przypadku błędów w aktualizacji istnieje możliwość naprawy telefonu, ale lepiej z tego nie korzystać i nie sprawdzać jego skuteczności – istnieje możliwość nadpisania obecnych danych.
 • Jeśli jeszcze nie instalowaliśmy Sony PC Companion to na telefonie wybieramy jego instalacje.I uruchamiamy go.
 • W programie wybieramy aktualizacje i kolejno przechodzimy przez przyjazne etapy instalacji. Należy pamiętać, aby podczas tego najlepiej nie włączać innych programów, nie używać innych portów USB, nie odłączać telefonu itd.
 • W etapie przygotowania będzie trzeba odłączyć na 5 sek telefon z USB i podłączyć z wciśniętym klawiszem zmniejszania głośności. Po chwili trzeba go puścić i aktualizacja w zasadzie wykonuje się bez naszej ingerencji. Nastąpi pobieranie i aktualizacja.
 • Proces przygotowania i aktualizacji zajmie nam ok. 30 min. przy łączu (10 Mbs pobieranie będzie trwać do 15 min. – nie zawsze idzie pełną szybkością).
 • Po pomyślnym ukończeniu smartphone się włączy i skonfiguruje system oraz obecne aplikacje, NFC i będzie gotowy do użycia.
 • Teraz tylko oczekujmy wersji Android 4.3 :)

Po wykonaniu aktualizacji telefon zapewne będzie sprawował się lepiej, wizualne zmiany będą mało dostrzegalne oprócz tych wydajnościowych.
Pliki, kontakty i inne dane powinny być nie naruszone. Jest to przewagą w porównaniu z poprzednimi wersjami Android (np. 2.1), kiedy po wykonaniu update-u mieliśmy czysty system jak po przywróceniu ustawień fabrycznych. Dlatego odpada nam instalacje wszelkich gier i programów a pozostaje przyjemna obsługa Andka :)

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/6 (4 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Aktualizacja Sony Xperia SP (C5303) z Android 4.1.1 do 4.1.2 (Jelly Bean), 3.5 out of 6 based on 4 ratings
Podziel się wpisem na:
 • Facebook
 • Śledzik
 • Twitter
 • email
 • Google Bookmarks
 • Google Buzz
 • Flaker
 • MySpace
 • Blip
 • Wykop
 • Poleć
 • co-robie
 • Spis
 • Spinacz
 • Wahacz
 • LinkedIn
 • Mój biznes
ustaw opis GG

Tagi: · · · · ·

Podobne wpisy:

Aktualizacja telefonu LG GT540 (Swift) z Android 1.6 do 2.1 Update 1 (Eclair)
Bezprzewodowa karta sieciowa WLAN (Wi-Fi) w trybie pracy Access Point przy pomocy Connectify
Podstawowe, ciekawe i użyteczne aplikacje na Androida
Jak sterować komputerem za pomocą telefonu z Androidem
Konfiguracja modemu-routera ZTE MF60 i Aero2
Sony Xperia SP - recenzja - porównanie - smartphone godny polecenia

Starszy post <<

>> Nowszy post
2 komentarzy

 • Krzysztof · 22 stycznia 2014 z 08:28

  Witam.
  Od wczoraj mam taką Xperię z fabrycznie wgranym Androidem 4.1.2 Pomimo iż na pudełku znajduje się informacja o LTE to telefon widzi tylko sieci 3G i 2G a nigdzie w Ustawieniach nie ma opcji zwiazanych z LTE. Czy aktualizacja softu do 4.3 by pomogła?

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 0 votes)

  Odpowiedz

  • Komentarz Admina RaVns · 23 stycznia 2014 z 01:13

   Witam Krzysztofie,
   nie śmiem twierdzi, że cię oszukali, ale żeby nie szuka w ciemno najlepiej sprawdzi w ustawieniach telefonu, info o wersji itp. lub po zdjęciu obudowy, czy koniecznie jest tam napisane C5303 – bo to oznacza nr wersji Xperii SP z LTE.
   Jeśli natomiast wszystko się zgadza. To może z jakiś powodów w miejscu którym przebywasz nie ma zasięgu LTE. Może twój operator komórkowy nie obsługuje jeszcze LTE.
   Ogólnie faktycznie przy dostępnie przez smartphone do LTE powinna by ikona typu 4G bądź LTE. Opcje sprawdzenia są w Ustawienia >> w sekcji Sieci zwykłe i bezprzewodowe >> więcej i szukamy Sieci komórkowe >> i Tryb sieci jako domyślny wybrane powinno by LTE/WCDMA/GSM. Da się zaobserwować oczywiście różnicę w zużywaniu baterii. Przy włączonym trybie LTE telefon trzyma tak 20 -30% bądź więcej procent krócej na baterii (jeśli nie działa lub nie potrzena używa to wyłączy da samo WCDMA/GSM czy inne – kiedyś była opcja oszczędzaj używając 2G).
   Przykładowo T-mobile miał ruszy z LTE w tym roku i chyba albo już ruszył i testuje albo nie. Lecz pokrycie kraju zasięgiem jest jeszcze słabe najlepiej będzie działa w centrum Polski.
   Plus też ma kilkanaście procent pokrycie okolice Centrum Polski, Śląsk, Kraków – więc jeszcze słabo.
   Zdaje się, że chyba Orange ma najlepsze pokrycie obszaru Polski, jest w 45 dużych miastach i też idzie pełną parą.
   Ja niestety tez mam 4.1.2 i LTE, ale nie mam do niej dostępu, nawet okolice Krakowa (T-mobile). A Ty jesteś z jakiego rejonu?
   Sądzę, że jeśli masz pewność, że jesteś w zasięgu LTE i ta opcja jest włączona w telefonie. Do Internetu komórkowa transmisja danych oczywiście musi by włączona. Nie sądzę, żeby to byłą wersji Android. Nie spotkałem się z tym problemem.
   Zawsze, aktualizacja pomaga, często szybciej działa sprzęt, lepie trzyma bateria, większość funkcji jest poprawiona. Aktualizacja do 4.3 ma by w styczniu. Jeśli ją już masz dostępną śmiało zrób to :)

   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0.0/5 (0 votes cast)
   VN:F [1.9.22_1171]
   Rating: 0 (from 0 votes)

   Odpowiedz

Skomentuj :-)

*

Powered by RaVns


Unikalnych: odwiedzających!
Dziękuję za zainteresowanie :)