RaVns Blog | Webmastering, xHTML, CSS, PHP, MySQL, SEO/SEM, Windows i inne

Dobry i tani polski hosting Hekko

Kup kurs w Stefa Kursów z linku i otrzymaj 30 zł = 3000 pkt Premium

Chcesz otrzymać kupony na Aliexpress 19 dolarów (dla nowego użytkownika 4 kupony) lub podaj kod w podsumowania koszyka INJFWAPD?

Zwrot z zakupów ze sklepach internetowych (Allegro, MediaMarkt, Aliexpress itp.) sprawdź procent

Nie masz jeszcze konta w Revolut? Załóż i ciesz się dobrym przewalutowaniem i nie tylko

Inwestuj na Mintos wpłać 500 euro i otrzymaj bonus 10 euro - bonus wyższy wraz z wpłatą.

lis/13

19

Sony Xperia SP – recenzja – porównanie – smartphone godny polecenia

Sony Xperia SP – recenzja – porównanie – smartphone godny polecenia

Należy zacząć, że Sony Xperia SP to jeden z ciekawszych smartphone-ów Sony, ale także jeden z lepszych względem konkurencji.
Podczas ponad miesięcznego korzystania z niego śmiało mogę powiedzieć, że jest godny polecenia.
Oczywiście nie można zapominać o osobistych preferencjach i gustach każdego z Was, a także oczekiwaniach względem smartphone-a. Mimo to chciałbym podzielić się swoją opinią i napisać krótką recenzję, a także sprostowanie niektórych krzywdzących opinii na jego temat.
W artykule zamieszczone jest także krótkie zestawienie z popularnymi smartphone-ami, czyli porównanie Sony Xperia SP z Sony Xperia S, T, Nexus 4, 5, Galaxy S3, S4, HTC One.

Co jest w nim takiego fajnego?

  • Sony Xperia SP posiada ekran o optymalnej wielkości 4,6 cala (czyli nie jest mały, ani zbyt duży), który mieści się i da bezproblemowo obsługiwać jedną ręką;
  • Typ ekranu to pojemnościowy TFT 16 mln kolorów i dużej rozdzielczości 720 na 1280 px oraz znakomitym zagęszczeniem 319 ppi (pikseli na cal – im więcej tym lepiej) nadając soczysty i wyrazisty obraz (Technologia Sony Mobile BRAVIA® Engine 2). Jest niezwykle czuły, a także wyposażony w tryb do obsługi w rękawiczce.
    Sam ekran pokryty szkłem odpornym na zarysowania Corning Gorilla Glass (nieoficjalnie zdaje się w wersji 3) – nawet test ostrym ostrzem daje pozytywny rezultat.
    Oraz 10-punktowy multitouch;
  • W stosunku do innych smartphone-ów biorąc pod uwagę wielkość ekranu i moc obliczeniową bateria pozwala bez problemowe użytkowanie go nawet 2-3 dni – ponieważ posiada dużą Li-Ion 2370 mAh;
  • Posiada procesor dwurdzeniowy Qualcomm Snapdragon S4 MSM8960Pro, Dual Core, 1.7 GHz
  • Aparat fotograficzny 8 Mpx z diodą LED i możliwością nagrywania FullHD – przyzwoite i ładne zdjęcia, filmy również;
  • Pamięć podręczna 1 GB RAM;
  • Pamięć stała/flash jest przyzwoita, bo 8 GB (dla użytkownika dostępne ok. 5,5 GB), ale mogło być lepiej, lecz w ramach rekompensaty mamy możliwość zamontowania karty pamięci SDHC od 4 do 32 GB.
    Dla ok. 31 GB przy rozdz. 8 Mpx średnio 2 MB na zdjęcie można ich zapisać ponad 15,5 tyś., zaś dla filmu HD jedno minutowego o rozmiarze ok. 95 MB prawie 6 godz.
  • Praktycznie najmocniejsza na rynku, rewelacyjna karta graficzna Adreno 320 (nowsza jest tylko obecnie wchodząca Adreno 330 – na dzień 2013-10-15);
  • Ciekawa dioda/y powiadomień w formie przeźroczystego paska u dołu urządzenia (design lepszy niż przy modelach Xperia U, S itp.);
  • Xperia SP ma metalowe obramowanie krawędzi w kolorze budowy nadając mu masywny i solidny wygląd przy przyzwoitej wadze 155 gramów. Tyl wykonany z zdejmowalnej klaplki wykonanej z antypoślizgowego plastiku przypominającego w dotyku gumę;
  • Technologia NFC np. do wykonywania bezdotykowej płatności albo korzystania z SmartTagów
  • Technologia LTE dla modelu Xperia SP LTE (C5303)
  • Pozostałe a ciekawe funkcje to doskonały dźwięk 3D surround, czysty bas i stereo, technologia Clear Phase, HDR dla zdjęć (nadający soczystość), 16 x zoom cyfrowy, przetwornik obrazu Sony Exmor RS dla telefonów, autofocus, wykrywanie twarzy, geotagi, Bluetooth 4.0, GPS, rosyjski odpowiednik GLONASS, aGPS, WiFi v802.11a/b/g/n, WiFi Hotspot, DLNA (bezprzewodowe dzielenie się plikami), HSDPA 42,00 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, MHL (obsługa sygnału wysokiej rozdzielczości z urządzeń mobilnych do innych sprzętów audiowizualnych), wyjście TV, HD Voice (świetna jakość), akcelerometr, żyroskop, czujnik zbliżeniowy, czujnik oświetlenia, Dynamic normalizer, PlayNow, TrackID, „WALKMAN”, xLoud, redukcja szumów z tylnego mikrofonu, rozpoznawanie pisma, obsługa gier 3D, PlayStation Certified, złącze jack 3,5 mm., Xperia Link, STAMIA (wyłączanie transmisji danych komórkowych przy wygaszonym ekranie) itp. już mniej znaczące;
  • Zaprezentowany w marcu 2013 r.,
  • Obecna wersja (2013-11-25) systemu to Android 4.1.2 Jelly Bean, ale jest już przygotowywana dla SP najnowsza wersja systemu Android 4.4 KitKat.

Jednym słowem Xperia SP ma wszystkie nowe technologie, które dobrze jest mieć, a które posiadają modele z wyższej półki cenowej. Jest on dobrym wyborem w zakresie kompromisu jakości i ceny.

Porównanie.
Jeśli zastanawiasz się nad zakupem Xperia S (4.3″), Xperia T (4.55″ telefon James’a Bonda) albo Samsung Galaxy S3/SIII (4.8″)? To Xperia SP będzie najlepszym wyborem. Mimo, że S i T ma większy (Mpx-owy) aparat mimo, że S3 ma większą pamięć, możliwe, że lepszą jakość kątów widzenia ekranu (IPS), czy jest 4 rdzeniowy, lecz SP ich deklasuje i w efekcie zbiera lepsze opinie i jest po prostu ciekawsza i nowsza (może liczyć na aktualizacje Android).
Xperia SP ze względu na lepszy/dobry procesor, grafikę, design, obsługę LTE (brak w S i S3), NFC, czy baterię, a w S brak możliwości dołożenia karty zewnętrznej albo wolniejszą transmisję danych (HSDPA, HSUPA) – jest ona lepszym wyborem.
Aczkolwiek oba telefony Xperia S i T mają ponad 12 Mpx aparaty to piksle nie są wszystkim, układy elektroniczne nie są sobie równe, choć podobno nieznacznie lepiej albo porównywalnie wypadają. Możliwe, że jednak aparat będą miały lepszy niż SP.
Ogólna dygresja – o jakości zdjęć można dużo mówić, gdy posiada się lustrzankę i umiejętności robienia ujęć. Choć nie można zaprzeczyć, że warto mieć przy sobie smartphone-a (w końcu jest z nam i już teraz zawsze) z dobrym aparatem a SP na pewno do tego wystarczy. Poza tym, możliwość włączenia funkcji lepszej optyki czy HDR niekiedy polepsza jakość zdjęć. SP posiada możliwość wzbudzenia i przejścia do trybu zdjęć lub wideo po przytrzymaniu 3 sekundowym spustu migawki. Ma rozmaite i ciekawe tryby, automatyczną lampę błyskową, zrobienie zdjęcia podczas filmowania itp.

Ciekawy jest także LG Nexus 4 (4.7″), który rozmiar, rozdzielczość ekranu i jego jakość ma porównywalną z SP. Nexus 4 ma większą pamięć RAM bo 2 GB i 16 GB flash, lecz bez możliwości dołożenia karty SD. Procesor też jak w S3 jest 4 rdzeniowy, ale nie mają one porównania z Xperia SP (co pokazują testy). Choć Nexus 4 niekiedy goni w benchmarkach SP. Odrobinę lepiej powinno grać się na Nexus 4.

HTC One (4.70″) też stanowi niezłą propozycję oprócz tego, że w testach obliczeniowych wypada trochę lepiej a w innych porównywalnie. Trzeba przyznać, że ma on większą rozdz. ekranu bo FullHD (1080×1920 px), znaczną pamięć flash 32 GB, RAM 1 GB, lecz bez możliwości dołożenia SD. Również jest 4 rdzeniowy. Bardzo kiepsko wypada natomiast aparat z 4 mega pikselową matrycą.

Do Xperia SP może też przekonywać bateria, która przy normalnej pracy, kliku telefonach, zrobieniu zdjęcia, zagrania, przeglądania Internetu trzyma 2 – 3 dni a przy włączonym trybie STAMIA wyłączającym transmisję danych przy wygaszonym ekranie można bez ładowania obejść się nawet ponad 3 dni. W przedstawionych powyżej telefonach wytrzymuje ona najlepiej. Wg testów Nexus 4 ma podobny wskaźnik wytrzymałości baterii, ale w praktyce jest większości inaczej.
Xperia SP posiada także wyższą wersję Bluetooth 4.0 (np. dla współpracy z zegarkiem SmartWatch potrzeba min. v3) oraz nowszą wersję Android 4.1.2 (2013-10-17) i będzie można bardziej liczyć na jego kolejne aktualizacje niż u starszych poprzedników (zwłaszcza S i T).
Wstawka (2013-11-25): Dla Xperia SP przygotowywana jest już aktualizacja do wersji Android 4.4 KitKat – czyli do najnowszej wersji systemu Android, która zapewne jeszcze osłodzi nam życie w SP. Aktualizacje oprócz tego zapowiedziane są również dla Xperia T, V i Z-ek. Wszystko wskazuje, że SP jest w czołówce obecnie uznawanych smartphone-ów Xperia – stanowiąc o plusie jego wyboru. Co ciekawe Samsung Galaxy SIII otrzymał aktualizacje do Android 4.3, ale w wyniku pojawiających się problemów wydajnościowych, baterii itp. został wycofany.

Jeśli zastanawiasz się na którym telefonie lepiej pograsz? Okaże się, że minimalnie lepiej albo porównywalnie na Nexus 4, później na Xperia SP, a pozostałe powyżej zostają daleko w tyle.
Zdjęcia możliwe, że zrobisz lepsze na Xperia S, reszta porównywalnie, a na HTC One będą one w kiepskiej jakości (4 Mpx).

Jak pozują benchmarki powyższe 4 rdzeniowe smartphone-y wyposażone w 2 GB RAM (jak Nexus 4, HTC One) w porównania z SP nie ma mają miażdżącej przewagi, zazwyczaj są porównywalne, a niekiedy wypadają wiele gorzej (jak Nexus 4). Jaki może być tego wniosek, możliwe, że wysokie taktowanie 2 rdzeni Xperia SP oraz prawdopodobnie nowsza konstrukcja CPU, czy dobra grafika Adreno 320.

Według mnie mimo, że Sony Xperia SP ma typ ekranu TFT, a nie posiada matrycy IPS (pozwalającej na lepsze kąty widzenia, ewentualnie jasność), czy ma 2 rdzenie lub 8 GB pamięci wew. albo 1 GB RAMu goni albo przegania powyższe modele, a także ma inne zalety już wymienione wcześniej.

A jak to wygląda w przypadku trochę nowszych konkurentów… cdn…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 2.7/6 (3 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Sony Xperia SP - recenzja - porównanie - smartphone godny polecenia, 2.7 out of 6 based on 3 ratings
Podziel się wpisem na:
  • Facebook
  • Śledzik
  • Twitter
  • email
  • Google Bookmarks
  • Google Buzz
  • Flaker
  • MySpace
  • Blip
  • Wykop
  • Poleć
  • co-robie
  • Spis
  • Spinacz
  • Wahacz
  • LinkedIn
  • Mój biznes
ustaw opis GG

Tagi: · · · · · · ·

Podobne wpisy:

Konfiguracja poczty Onet w systemie Android (podobnie w WP, Interia...)
Konfiguracja poczty e-mail w systemie Android
Problem z pocztą Onet na Android
Windows 7 jako Access Point (Wi-Fi Hot Spot - Wireless Hosted Networks)
Jak sterować komputerem za pomocą telefonu z Androidem
Skype Test Call - Rozmowa testowa Skype po angielsku zamiast po polsku?

Starszy post <<

>> Nowszy post




Nie skomentowano jeszcze.

Skomentuj :-)

*

Powered by RaVns


Unikalnych: odwiedzających!
Dziękuję za zainteresowanie :)